Porcelana Rosenthal

Porcelana RosenthalRosenthal to po niemiecku „różana dolina”. Jest to popularne u naszych zachodnich sąsiadów nazwisko oraz nazwa firm i miejscowości. Jest to też nazwa producenta porcelany, firmy założonej 130 lat temu przez Filipa Rosenthala.

Ten producent antycznej porcelany wciąż funkcjonuje zaskakując konserwatywnych wielbicieli antyków nowatorskimi kolekcjami oraz rozwiązaniami, które nie kojarzą się już w ogóle z klasycznymi wyrobami porcelany Rosenthal.

A jak wygląda owa klasyka? Sztandarowym przykładem jest zestaw Biała Maria, czyli estetycznie, oszczędnie zaprojektowany zestaw. Charakteryzuje się tym, że talerzyki oraz filiżanki posiadały wielokątny kształt i bardzo oszczędne zdobnictwo – delikatny, złoty relief na brzegach. Dziś do tego klasycznego zestawu co roku wprowadza się nowe zdobnictwo, jednakże ogólna linia wciąż pozostaje ta sama.

Jak napisałem wcześniej, Rosenthal to także nowoczesność. Porcelanę projektują teraz dla Rosenthala także Versace czy Warhol dzięki czemu otrzymujemy porcelaną kolorową, ozdobioną nowoczesnymi motywami. Konserwatywni wielbiciele antyków często kręcą nosem. Ale czym byłby świat gdyby nie ciągłe zmiany i progres?