Biedermeier

BiedermeierBiedermeier to styl, który gościł głównie w Niemczech oraz w Austrii w latach (1815 – Kongres Wiedeński do 1848 Wiosna Ludów). Czym charakteryzował się ów styl w przypadku antyków oraz mebli antycznych?

Ogólnie rzecz biorąc nigdy nie ustanowiono jakieś programu dla stylu, ciężko zatem zdefiniować jego wytyczne – możemy je jedynie zaobserwować na podstawie dostępnych dzieł. Myślą przewodnią było, że miał być to styl tworzony przez mieszczan i dla mieszczan, zatem w przypadku mebli antycznych miały one charakter użyteczny, skąpo zdobiony, wykonane były z solidnych, ciężkich tworzyw.

Wnętrza oraz meble antyki i starocie charakteryzowały się stonowaną, ciepłą barwą. Pokoje zdobione były delikatnymi tapetami, przedmioty użytkowe wygodne w użyciu, całe pokoje dawały poczucie przytulności oraz ciepła.

Charakterystyczne dla okresu Biedermeier są okrągłe stoły stojące na jednej nodze oraz realistyczne malarstwo przedstawiające wnętrza pokoi, krajobrazy itp. Ciekawymi przedstawicielami malarstwa w opisywanym stylu byli między innymi Georg F. Kersting, Carl Spitzweg, Rudolf Wasmann oraz Ernst Resch.